Sub-menu Navigation

Race Official Appointments 

Appointments made by the Events Appointments Panel for large RYA Events.

2017

Olympic Classes National Ranker, 4th & 5th November, WPNSA

PRO  David Campbell James
CRO tbc
CRO tbc
Jury Charlie Watson
Jury tbc

Eric Twiname Youth and Junior Team Racing, 14th & 15th October, Oxford

PRO/Youth CRO tbc
Junior CRO tbc
Youth Starting Officer  tbc
Junior Starting Officer tbc
Youth Course Manager  tbc
Junior Course Manager tbc
Chief Umpire Niall McLeod 
Jury  Jon Napier
Youth Chief Umpire  Greg Eaton
Junior Chief Umpire Chris Lindsay
Umpire Peter Johnson
Umpire  Paul Robson
Umpire Nick Rusbridge
Umpire Ed Fryer
Umpire Ant Davey
Umpire Matt Goodbourn
Umpire Nick Martindale
Umpire tbc
Umpire tbc
Umpire tbc
Umpire tbc
Umpire tbc
Umpire tbc
Umpire tbc

Olympic Classes National Ranker, 30th Sept & 1st Oct, WPNSA (in conjunction with the 420 Class)

PRO  David Campbell James
CRO  Tom Rusbridge
CRO Adrian Stoggall
Jury  Charlie Watson
Jury tbc
Umpire tbc
Umpire  tbc

Olympic Classes Spring Series, 20th & 21st May, WPNSA

PRO/CRO   Peter Saxton
 Jury  Charlie Watson

Eric Twiname Junior Championships, 6th & 7th May, Rutland

 PRO  Ian Bullock
 CRO  Peter Baldwin
 CRO  Keith Sammons
 CRO  Jo Lucas
 Protest Committee Chair  Sally Burnett
 Protest Committee  Ant Davey
 Protest Committee  Craig Evans
 Protest Committee  Graeme Castle

RYA Youth National Championships, 7th - 14th April, HISC

PRO  Tim Hancock 
CRO David Kent 
CRO  Charlie Stowe
CRO Mark Darling
CRO  Gill Smith
 Protest Committee Chair Alan Baser
 Protest Committee Andy Wibroe
 Protest Committee Niall McLeod
 Protest Committee Rob Taylor
 Protest Committee Cordelia Procter
 Protest Committee Greg Eaton 

Olympic Classes Spring Series, 4th & 5th February

PRO   Mike Haynes
CRO  Phil Hagen
CRO   Mike Johnson
Jury   Charlie Watson


2016

Sailing World Cup, 6th - 12th June, WPNSA

Local PRO (shore)  David Campbell James
 Local PRO (water)  Tim Hancock
 ESO  Alun Morgan
 CRO  Charli Hadden
 CRO  Paul Jackson
 CRO  Mike Haynes
 CRO  Ian Bullock
 CRO  Robin Gray
 Jury  Peter Johnson
 Jury  Alan Baser
 Jury  Niall McLeod
 Jury  Andy Wibroe
 Umpire  Greg Eaton
 Umpire  Paul Robson

Eric Twiname Championships, 7th - 8th May, Rutland Sailing Club

 PRO  Chris Hadden
ESO  Dick Richardson
 CRO  Nigel Vick
 CRO  Tom Rusbridge
 CRO  Kate Bird
 Jury Chair  Roger Wilson
 Jury  Jack Fenwick
 Jury  Ant Davey
 Jury  Graham Bantock

Olympic Classes Spring Series, 9th - 10th April, WPNSA

 PRO  Chris Hadden
 CRO  Jo Lucas
 Jury  Charlie Watson

RYA Youth Nationals, 2nd - 8th April, Plas Heli

 PRO  David Campbell James
 ESO  John Horwell
 CRO  Graham Louth
 CRO  Peter Baldwin
 CRO  Charlie Stowe
 CRO  Chris Hoppins
 Jury Chair  Chris Atkins
 Jury  Ewan McEwan
 Jury  David Battye
 Jury  Steve Watson
 Jury  Alex Davis
 Jury  Greg Eaton

Olympic Classes Spring Series, 12th - 13th March, WPNSA

 PRO  Chris Hadden
 CRO  Peter Saxton
 CRO

 Charli Hadden

 Jury  Chris Watts

Find books for your course at the RYA Shop

eBooks in the cloud
Our handy guide shows the books & DVDs that go with your course!
Please select...