The RYA South Zone Championship 2017

Oxford Sailing Club

Topper South Zone 2017 Oxford - final results

Overall

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Topper Champ No Fleet SailNo Club HelmName HelmSex R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st 213 Topper 47797 Warsash SC Phoebe Hutchings Female 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (DSQ [32.0]) 2.0 39.0 7.0
2nd 613 Topper 48050 Warsash SC Heloise Shadbolt Female 2.0 9.0 2.0 2.0 2.0 7.0 (15.0) 39.0 24.0
3rd 222 Topper 46720 Warsash SC Frederick Barry Male (9.0) 5.0 4.0 8.0 4.0 1.0 4.0 35.0 26.0
4th 100 Topper 47658 Dorchester SC Dan Batty Male 7.0 3.0 3.0 5.0 (8.0) 2.0 6.0 34.0 26.0
5th 567 Topper 46509 Parkstone YC Natalie Annels Female 4.0 (16.0) 5.0 9.0 5.0 8.0 1.0 48.0 32.0
6th 216 Topper 45477 Stokes Bay SC Jacob Atkins Male (8.0) 7.0 7.0 7.0 3.0 3.0 5.0 40.0 32.0
7th 357 Topper 47076 Goring Thames SC Daniel Nicoll Male 10.0 4.0 (15.0) 3.0 11.0 5.0 3.0 51.0 36.0
8th 203 Topper 48259 Hill Head SC Richard Thurlby Male 6.0 8.0 8.0 (10.0) 9.0 4.0 9.0 54.0 44.0
9th 126 Topper 48102 Bosham SC James Curtis Male 5.0 (15.0) 9.0 4.0 7.0 10.0 10.0 60.0 45.0
10th 689 Topper 44301 Poole YC Thomas Clayton Male (14.0) 2.0 12.0 6.0 12.0 6.0 8.0 60.0 46.0
11th 165 Topper 45700 Warsash SC Andy Peng Male 3.0 12.0 6.0 16.0 14.0 13.0 (DNC [32.0]) 96.0 64.0
12th 343 Topper 47732 Parkstone YC Sophie Rennie Female (15.0) 6.0 10.0 14.0 10.0 11.0 14.0 80.0 65.0
13th 134 Topper 47853 Warsash SC Daniel Perkins Male 11.0 (17.0) 13.0 13.0 6.0 16.0 13.0 89.0 72.0
14th 383 Topper 47890 Warsash SC Emmy Walker Female 12.0 (27.0) 16.0 11.0 20.0 9.0 17.0 112.0 85.0
15th 110 Topper 45507 Warsash SC Stuart Aitken Male 13.0 10.0 (20.0) 19.0 18.0 14.0 12.0 106.0 86.0
16th 638 Topper 44806 Hill Head SC Harris Goodman Male 26.0 11.0 11.0 21.0 (DNF [32.0]) 12.0 7.0 120.0 88.0
17th 506 Topper 41886 Chichester Yacht Club Charlie Gran Male 18.0 13.0 (24.0) 17.0 15.0 19.0 11.0 117.0 93.0
18th 197 Topper 32258 Hill Head SC Xavier Dunn Male (23.0) 14.0 17.0 18.0 13.0 21.0 20.0 126.0 103.0
19th 8 Topper 28092 Goring Thames SC Alicia Condie Female 16.0 19.0 22.0 12.0 (26.0) 18.0 23.0 136.0 110.0
20th 806 Topper 44529 Poole YC Ollie Freemantle Male 19.0 18.0 19.0 (23.0) 16.0 22.0 18.0 135.0 112.0
21st 385 Topper 45757 Poole YC River Green Male 20.0 23.0 18.0 (24.0) 19.0 17.0 19.0 140.0 116.0
22nd 317 Topper 48153 Poole YC Harry Somerville Male 21.0 20.0 14.0 (SCP [24.0]) 24.0 23.0 16.0 142.0 118.0
23rd 170 Topper 48092 Warsash SC Louise Davis Female 17.0 22.0 21.0 22.0 22.0 (24.0) 21.0 149.0 125.0
24th 637 Topper 48083 Hill Head SC Arran Goodman Male 24.0 24.0 28.0 (29.0) 21.0 15.0 22.0 163.0 134.0
25th 183 Topper 47647 Goring Thames SC Charlie Merryweather Male (25.0) 25.0 23.0 25.0 23.0 20.0 25.0 166.0 141.0
26th 639 Topper 33837 Hill Head SC Islay Goodman Female (29.0) 28.0 29.0 28.0 17.0 27.0 24.0 182.0 153.0
27th 108 Topper 48193 Hill Head SC Immi Rees Female 22.0 30.0 25.0 26.0 (DNF [32.0]) 25.0 27.0 187.0 155.0
28th 219 Topper 47754 Hill Head SC Josephine Asquith Female 27.0 (29.0) 26.0 27.0 25.0 26.0 26.0 186.0 157.0
29th 325 Topper 45922 Bristol Luke Dorman Male 28.0 21.0 27.0 20.0 (DNC [32.0]) DNC [32.0] DNC [32.0] 192.0 160.0
30th 103 Topper 24289 Goring Thames SC Anna Foster Female (30.0) 26.0 30.0 30.0 27.0 28.0 28.0 199.0 169.0
31st 3 Topper 45721 WOSC Malachy Brown Male 31.0 31.0 31.0 31.0 (DNC [32.0]) DNC [32.0] DNC [32.0] 220.0 188.0

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area 32
DNF Started but did not finish 32
DSQ Disqualification 32
SCP Scoring penalty under rule 44.3 24



Sailwave Scoring Software 2.19.8
http://www.sailwave.com/