event burgee venue burgee

2020 RYA Regional Championship
London & SE Region

Datchet Water SC

Optimist Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 37, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Helm Club R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Optimist 6470 Charlie Gatehouse Bewl (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Optimist 6574 Noa Moskovitch Papercourt 2.0 (6.0) 3.0 2.0 13.0 7.0
3rd Optimist 6564 Matthew Mason Burghfield (3.0) 2.0 2.0 3.0 10.0 7.0
4th Optimist 6169 Samuel Brown DSC BSC 4.0 4.0 (6.0) 6.0 20.0 14.0
5th Optimist 6352 Seb Lyttle Datchet (10.0) 5.0 4.0 5.0 24.0 14.0
6th Optimist 6508 Leo Yates Papercourt Sailing Club (9.0) 3.0 5.0 7.0 24.0 15.0
7th Optimist 5901 Jack Donovan Datchet Water SC (11.0) 9.0 7.0 4.0 31.0 20.0
8th Optimist 6404 Madeleine Greaves Datchet Water SC 6.0 7.0 (8.0) 8.0 29.0 21.0
9th Optimist 6456 Joe Wimpory Bewl / HISC 8.0 (12.0) 9.0 9.0 38.0 26.0
10th Optimist 6007 William McEwen Datchet Water SC 5.0 (16.0) 15.0 11.0 47.0 31.0
11th Optimist 6144 Arthur Greaves Datchet Water SC 12.0 8.0 11.0 (38.0 DNC) 69.0 31.0
12th Optimist 6532 Grace stephens Datchet (15.0) 11.0 10.0 10.0 46.0 31.0
13th Optimist 6080 Cinar Ege Dortbas King George Sailing Club (13.0) 10.0 12.0 13.0 48.0 35.0
14th Optimist 6546 Henry Lewis Medway YC (18.0) 13.0 13.0 15.0 59.0 41.0
15th Optimist 4940 Rachel Elms HISC 14.0 14.0 (18.0) 14.0 60.0 42.0
16th Optimist 6231 Ewan Hamilton Newhaven & Seaford Sailing Club (24.0) 17.0 16.0 12.0 69.0 45.0
17th Optimist 6309 Daniel Hebditch Chipstead Sailing Club (17.0) 15.0 14.0 16.0 62.0 45.0
18th Optimist 5990 Anna Elms HISC 16.0 18.0 (19.0) 19.0 72.0 53.0
19th Optimist 5227 Toby Vincent Newhaven and Seafood SC 19.0 20.0 17.0 (38.0 DNC) 94.0 56.0
20th Optimist 4304 Liam Callanan Datchet Sailing Club (38.0 RET) 22.0 22.0 17.0 99.0 61.0
21st Optimist 5286 Harry Whelan WWSC/BEWL (22.0) 19.0 21.0 21.0 83.0 61.0
22nd Optimist 6398 Zara Gatehouse Bewl (21.0) 21.0 20.0 20.0 82.0 61.0
23rd Optimist 6 Iris Tsitoura Pearce Datchet (23.0) 23.0 23.0 18.0 87.0 64.0
24th Optimist 5011 Mim Asker Chipstead 20.0 24.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 120.0 82.0
25th Optimist 6582 Angus McEwen Datchet Water SC 7.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 121.0 83.0
26th Optimist 6156 George Thompson King George SC 25.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 24.0 125.0 87.0
27th Optimist 5785 Charlie Elliott-Smith KGSC (38.0 RET) 38.0 DNC 38.0 DNC 22.0 136.0 98.0
28th Optimist 6023 Matthias Opaleye KGSC (38.0 RET) 38.0 DNC 38.0 DNC 23.0 137.0 99.0
29th Optimist 5608 Nia Byrne King George (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 25.0 139.0 101.0
30th Optimist 3378 Lucy Attwood Newhaven and Seaford Sailing Club (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 152.0 114.0
30th Optimist 5902 Jake Briggs NSSC (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 152.0 114.0
30th Optimist 6490 Jemima Day Reading SC (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 152.0 114.0
30th Optimist 6070 Tom Garrood WWSC (38.0 RET) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 152.0 114.0
30th Optimist 5995 Ben McEwen Datchet Water SC (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 152.0 114.0
30th Optimist 6497 Lorien Howard-McDonald NSSC (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 152.0 114.0
30th Optimist 5668 Adam Protheroe King George Sailing Club (38.0 RET) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 152.0 114.0
30th Optimist 5664 Edward Taylor Island Barn Reservoir Sailing Club (38.0 RET) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 152.0 114.0

RS Tera Sport Rig Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Helm Club R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st RS Tera Sport Rig 2226 Finlay Lomas-Clarke Frensham Pond Sailing Club (2.0) 1.0 2.0 1.0 6.0 4.0
2nd RS Tera Sport Rig 3580 Tristan Harding FPSC (9.0) 2.0 3.0 4.0 18.0 9.0
3rd RS Tera Sport Rig 2214 Andrew Soars Frensham Pond Sailing Club 3.0 3.0 (5.0) 3.0 14.0 9.0
4th RS Tera Sport Rig 2372 Jack Bew Docklands Sailing and Watersports Centre 4.0 5.0 1.0 (6.0) 16.0 10.0
5th RS Tera Sport Rig 2392 Oliver Stratton-Brown FPSC (6.0) 4.0 4.0 2.0 16.0 10.0
6th RS Tera Sport Rig 2871 Harry Mitchell Fairlop Waters SC 1.0 (9.0) 6.0 5.0 21.0 12.0
7th RS Tera Sport Rig 2348 William Stratton-Brown FPSC 5.0 6.0 (7.0) 7.0 25.0 18.0
8th RS Tera Sport Rig 2387 William Ahlheid FPSC 7.0 7.0 (9.0) 8.0 31.0 22.0
9th RS Tera Sport Rig 5032 Ruby Richards Felpham sailing club 8.0 8.0 (10.0) 9.0 35.0 25.0
10th RS Tera Sport Rig 2638 Aoife Burgon Frensham Pond SC (10.0) 10.0 8.0 10.0 38.0 28.0
11th RS Tera Sport Rig 2459 Mark Soars Frensham Pond Sailing Club 11.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 53.0 39.0
12th RS Tera Sport Rig 3963 Mia Gray Felpham Sailing Club (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0 42.0
12th RS Tera Sport Rig 3496 Zoe Lomas-Clarke Frensham Pond Sailing Club (14.0 RET) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0 42.0



Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com