RYA Regional Junior Championships - Midlands

Draycote

Results are provisional as of 16:18 on September 30, 2019

CF Optimist Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Club HelmName CrewName helm Gender crew Gender R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st CF Optimist 5899 Glossop Sailing Club Eddy Reid   Male   1.0 (5.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 10.0 5.0
2nd CF Optimist 6020 South Staffordshire Sailing Club Oliver Hateley   Male   3.0 1.0 (4.0) 2.0 2.0 2.0 14.0 10.0
3rd CF Optimist 5483 Bartley Sailing Club Theo Smith   Male   2.0 3.0 3.0 3.0 3.0 (13.0 DNF) 27.0 14.0
4th CF Optimist 5768 Staunton Harold Sailing Club Alexander Cheeseman   Male   4.0 6.0 2.0 5.0 (8.0) 6.0 31.0 23.0
5th CF Optimist 5722 Midland Sailing Club Will Cowley   Male   6.0 (8.0) 5.0 4.0 5.0 4.0 32.0 24.0
6th CF Optimist 5667 Glossop Sailing Club Sebastian Smith   Male   5.0 4.0 (10.0) 8.0 6.0 3.0 36.0 26.0
7th CF Optimist 6365 South Staffordshire Sailing Club Jack Hodgkins   Male   (9.0) 2.0 8.0 6.0 4.0 7.0 36.0 27.0
8th CF Optimist 5221 Banbury Sailing Club Isabella Barnes   Female   (7.0) 7.0 6.0 7.0 7.0 5.0 39.0 32.0
9th CF Optimist 6344 Glossop SC & Leigh and Lowton SC Jacob Bennett   Male   8.0 9.0 9.0 (11.0) 11.0 8.0 56.0 45.0
10th CF Optimist 6441 South Staffordshire Sailing Club Kyle Timmins   Male   (10.0) 10.0 7.0 9.0 10.0 10.0 56.0 46.0
11th CF Optimist 6006 Glossop Sailing Club Sammy Clarke   Male   11.0 (13.0 RET) 11.0 10.0 9.0 9.0 63.0 50.0
12th CF Optimist 5950 Glossop Sailing Club Oscar Greetham   Male   (13.0 RET) 13.0 DNC 13.0 RET 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 78.0 65.0

CF RS Tera Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Club HelmName CrewName helm Gender crew Gender R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st CF RS Tera 1693 Draycote Water Sailing Club Felicity Angell   Female   (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0
2nd CF RS Tera 1885 Draycote Water Sailing Club Ben Angell   Male   2.0 (4.0 DNC) 4.0 RET 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 22.0 18.0
3rd CF RS Tera 3575 OMSC Freddie Sunderland   Male   (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 24.0 20.0

CF RSFevaXL Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Club HelmName CrewName helm Gender crew Gender R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st CF RSFevaXL 5390 Bartley Sailing Club Harrison Allen Megan Hardiman Male Female 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 7.0 5.0
2nd CF RSFevaXL 5388 Bartley Sailing Club Sean Ricketts Joshua Oates Male Male 2.0 (3.0) 1.0 2.0 2.0 2.0 12.0 9.0
3rd CF RSFevaXL 4347 Swarkestone Sailing Club Patrick Hill Jonathan Hill Male Male 3.0 2.0 3.0 (4.0 DNC) 3.0 3.0 18.0 14.0

CF Topper Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 46, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Club HelmName CrewName helm Gender crew Gender R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st CF Topper 386 Nottinghamshire County Sailing Club Ben Paling   Male   (4.0) 1.0 2.0 2.0 2.0 1.0 12.0 8.0
2nd CF Topper 244 Cransley Sailing Club Charlie Guyett   Male   2.0 4.0 (5.0) 1.0 1.0 3.0 16.0 11.0
3rd CF Topper 048 Hollowell Sailing Club Iris Singleton   Female   1.0 (7.0) 1.0 4.0 5.0 6.0 24.0 17.0
4th CF Topper 196 Draycote Water Sailing Club Felix McMullan   Male   (21.0) 3.0 7.0 3.0 6.0 4.0 44.0 23.0
5th CF Topper 217 Tamworth Sailing Club Oli Keenan   Male   (7.0) 5.0 6.0 5.0 4.0 5.0 32.0 25.0
6th CF Topper 667 Nottinghamshire County Sailing Club Heather Quinn   Female   (16.0) 6.0 3.0 14.0 3.0 2.0 44.0 28.0
7th CF Topper 523 Banbury Sailing Club Keiran Bray   Male   5.0 2.0 (8.0) 6.0 8.0 7.0 36.0 28.0
8th CF Topper 201 Draycote Water Sailing Club Ted Ball   Male   3.0 8.0 4.0 7.0 7.0 (11.0) 40.0 29.0
9th CF Topper 029 Staunton Harold Sailing Club Toby Clingan   Male   6.0 9.0 (12.0) 9.0 9.0 8.0 53.0 41.0
10th CF Topper 610 Banbury Sailing Club Aimee Bray   Female   8.0 10.0 10.0 8.0 12.0 (13.0) 61.0 48.0
11th CF Topper 037 Glossop Sailing Club Arlo Turner   Male   9.0 (14.0) 11.0 13.0 11.0 10.0 68.0 54.0
12th CF Topper 4 Draycote Water Sailing Club Millie Irish   Female   11.0 12.0 (17.0) 10.0 15.0 9.0 74.0 57.0
13th CF Topper 135 Budworth Sailing Club Emily Page   Female   (19.0) 11.0 13.0 15.0 13.0 14.0 85.0 66.0
14th CF Topper 696 Staunton Harold Sailing Club Tara Ewbank   Female   14.0 (18.0) 16.0 12.0 10.0 16.0 86.0 68.0
15th CF Topper 11 South Staffordshire Sailing Club Callum Anderson   Male   10.0 (19.0) 19.0 16.0 14.0 12.0 90.0 71.0
16th CF Topper 315 Nottinghamshire County Sailing Club Sam Grayton   Male   17.0 16.0 14.0 (20.0) 16.0 18.0 101.0 81.0
17th CF Topper 028 Draycote Water Sailing Club Joseph Rowe   Male   13.0 15.0 15.0 (24.0) 19.0 21.0 107.0 83.0
18th CF Topper 134 South Staffordshire Sailing Club Finlay Morgan   Male   15.0 17.0 (22.0) 18.0 18.0 17.0 107.0 85.0
19th CF Topper 316 Nottinghamshire County Sailing Club Charlie Hopkinson   Male   12.0 13.0 9.0 11.0 (47.0 RET) 47.0 DNC 139.0 92.0
20th CF Topper 121 Nottinghamshire County Sailing Club Caitlin Thomas   Female   (23.0) 20.0 23.0 17.0 17.0 15.0 115.0 92.0
21st CF Topper 582 Bartley Sailing Club Millie Hardiman   Female   (25.0) 21.0 18.0 22.0 21.0 20.0 127.0 102.0
22nd CF Topper 8 Draycote Water Sailing Club Remy Macwhinnie   Male   20.0 22.0 20.0 19.0 22.0 (47.0 DNS) 150.0 103.0
23rd CF Topper 1 Cransley Sailing Club Tom Chapman   Male   18.0 23.0 (25.0) 21.0 20.0 22.0 129.0 104.0
24th CF Topper 7 Rudyard Lake Sailing Club Oliver Carter   Male   22.0 (24.0) 21.0 23.0 23.0 23.0 136.0 112.0
25th CF Topper 396 Bartley Sailing Club Cecily Webb   Female   34.0 26.0 (47.0 RET) 25.0 24.0 19.0 175.0 128.0
26th CF Topper 0 South Staffordshire Sailing Club Harriet Temple   Female   24.0 (30.0) 28.0 29.0 25.0 25.0 161.0 131.0
27th CF Topper 9 Rudyard Lake Sailing Club Shay Dawson   Male   29.0 25.0 26.0 30.0 27.0 (47.0 DNC) 184.0 137.0
28th CF Topper 364 Banbury Sailing Club Matthew Best   Male   28.0 31.0 24.0 26.0 29.0 (47.0 DNF) 185.0 138.0
29th CF Topper 160 Nottinghamshire County Sailing Club Eddie Quinn   Male   30.0 (47.0 RET) 29.0 28.0 26.0 26.0 186.0 139.0
30th CF Topper 177 Hollowell Sailing Club Jess Hedgecock   Female   (32.0) 27.0 30.0 31.0 31.0 28.0 179.0 147.0
31st CF Topper 067 Draycote Water Sailing Club Clem Middle   Female   27.0 29.0 31.0 (47.0 RET) 32.0 30.0 196.0 149.0
32nd CF Topper 331 Nottinghamshire County Sailing Club Edward Paling   Male   (47.0 RET) 47.0 DNC 27.0 27.0 28.0 29.0 205.0 158.0
33rd CF Topper 249 Cransley Sailing Club Matilda Guyett   Female   35.0 32.0 (36.0) 33.0 33.0 27.0 196.0 160.0
34th CF Topper 535 Hollowell Sailing Club Ethan Maher   Male   26.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 RET 30.0 24.0 221.0 174.0
35th CF Topper 6 South Staffordshire Sailing Club Matthew Gayler   Male   (47.0 DNC) 33.0 33.0 32.0 47.0 RET 47.0 DNF 239.0 192.0
36th CF Topper 3 South Staffordshire Sailing Club Tom Haldane   Male   33.0 28.0 (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 249.0 202.0
37th CF Topper 349 Hollowell Sailing Club Polly McMullan   Female   (47.0 RET) 47.0 DNC 35.0 47.0 DNC 47.0 RET 31.0 254.0 207.0
38th CF Topper 2 WYSA Theo Newbold   Male   36.0 (47.0 RET) 32.0 47.0 RET 47.0 RET 47.0 DNC 256.0 209.0
39th CF Topper 031 Trimpley Sailing Club Toby Gammond   Male   31.0 (47.0 RET) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 266.0 219.0
40th CF Topper 205 South Staffordshire Sailing Club Oliver Rogers   Male   (47.0 RET) 47.0 DNC 34.0 47.0 RET 47.0 DNC 47.0 DNC 269.0 222.0
41st CF Topper 026 Northampton Sailing Club Keali Rhodes   Female   (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 282.0 235.0
41st CF Topper 275 Draycote Water Sailing Club Imogen Green   Female   (47.0 RET) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 282.0 235.0
41st CF Topper 10 Rudyard Lake Sailing Club Harry Johnson   Male   (47.0 RET) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 282.0 235.0
41st CF Topper 5 Trimpley Sailing Club Jacob Blakeway   Male   (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 282.0 235.0
41st CF Topper 053 Trimpley Sailing Club Matthew Chadderton   Male   (47.0 DNC) 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 282.0 235.0
41st CF Topper 144 Hollowell Sailing Club William Vear   Male   (47.0 RET) 47.0 DNC 47.0 RET 47.0 DNC 47.0 DNC 47.0 DNC 282.0 235.0

CF W4.5 Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Club HelmName CrewName helm Gender crew Gender R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st CF W4.5 854 West Kirby Warriors Pascal Kim-Nugent   Male   (7.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 1.0 1.0 4.0 18.0 11.0
2nd CF W4.5 3271 West Kirby Warriors Thomas Duffy   Male   (7.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 2.0 3.0 1.0 19.0 12.0
3rd CF W4.5 3391 Burton Sailing Club Josh Freeman   Male   1.0 3.0 3.0 1.0 3.0 2.0 (5.0) 18.0 13.0
4th CF W4.5 3392 Burton Sailing Club Sam Freeman   Male   3.0 4.0 (6.0) 5.0 4.0 4.0 2.0 28.0 22.0
5th CF W4.5 3310 Debdale Outdoor Activity Club Rebecca Pilkington   Female   2.0 6.0 4.0 4.0 6.0 (7.0 DNC) 3.0 32.0 25.0
6th CF W4.5 3403 Sea Cadet Corps Luke Hayes   Male   (7.0 DNC) 5.0 5.0 6.0 5.0 7.0 RET 7.0 DNC 42.0 35.0

CF W5.8 Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Club HelmName CrewName helm Gender crew Gender R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st CF W5.8 3339 Scotman's Flash / West Kirby Oliver Cooper   Male   (6.0 RET) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 12.0 6.0
2nd CF W5.8 3312 Debdale Outdoor Activity Club Dylan Gardham   Male   2.0 2.0 (3.0) 2.0 2.0 2.0 3.0 16.0 13.0
3rd CF W5.8 3381 Glossop Sailing Club Andrew Smitham   Male   1.0 3.0 4.0 (5.0) 4.0 3.0 2.0 22.0 17.0
4th CF W5.8 435 west kirby warriors Hannah Boothroyd   Female   3.0 4.0 2.0 3.0 (5.0) 4.0 5.0 26.0 21.0
5th CF W5.8 793 Glossop Sailing Club Max Budsworth   Male   4.0 (5.0) 5.0 4.0 3.0 5.0 4.0 30.0 25.0

CF W6.8 Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Club HelmName CrewName helm Gender crew Gender R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st CF W6.8 Gbr 49 Nlhsc Charlie Bennett   Male   (8.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 14.0 6.0
2nd CF W6.8 887 Glossop Jack Rathburn   Male   1.0 2.0 2.0 (5.0) 3.0 5.0 3.0 21.0 16.0
3rd CF W6.8 368 Nottinghamshire County Sailing Club Mollie Spreckley   Female   2.0 3.0 3.0 2.0 (8.0 DNC) 3.0 4.0 25.0 17.0
4th CF W6.8 306 North Lincolnshire & Humberside Sailing Ethan Weeks   Male   (8.0 OCS) 8.0 DNC 4.0 4.0 2.0 2.0 2.0 30.0 22.0
5th CF W6.8 329 Burton Sailing Club Alice Bennion   Female   (8.0 DNC) 4.0 8.0 RET 3.0 5.0 4.0 6.0 38.0 30.0
6th CF W6.8 314 Nottinghamshire County Sailing Club Tom Law   Male   (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 4.0 6.0 5.0 47.0 39.0
7th CF W6.8 527 Peterborough Sea Cadets Thorvald Cowne Gemmell   Male   (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 56.0 48.0

CF W7.8 Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Club HelmName CrewName helm Gender crew Gender R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st CF W7.8 713 Nottinghamshire County Sailing Club Duncan Monaghan   Male   (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 6.0
2nd CF W7.8 593 Burton Sailing Club Roan CLARKE   Male   2.0 2.0 (3.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 15.0 12.0
3rd CF W7.8 627 Northallerton Adam Raistrick   Male   (4.0) 4.0 2.0 3.0 3.0 3.0 3.0 22.0 18.0
4th CF W7.8 394 Burton Sailing Club Nieve Ball   Female   (6.0) 6.0 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 32.0 26.0
5th CF W7.8 590 Burton Sailing Club Ruby Hamilton   Female   5.0 5.0 (6.0) 5.0 5.0 5.0 5.0 36.0 30.0
6th CF W7.8 912 Nottinghamshire County Sailing Club kyle howie   Male   3.0 3.0 5.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 47.0 38.0
7th CF W7.8 591   Ella Clarke   Female   (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 6.0 6.0 6.0 6.0 51.0 42.0
8th CF W7.8 403 Kielder Water Sailing Club Fay Tomlin   Female   (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 RET 7.0 9.0 RET 7.0 7.0 57.0 48.0

OnBoard Fun Fleet - Saturday Class

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Club HelmName CrewName helm Gender crew Gender Total Nett
1st OnBoard Fun Fleet - Saturday 002 South Staffordshire Sailing Club Tristan Mccreadie   Male   0.0 0.0
1st OnBoard Fun Fleet - Saturday 001 South Staffordshire Sailing Club Russell McCreadie   Male   0.0 0.0
1st OnBoard Fun Fleet - Saturday Not applicable Trearddur Bay Sailing Club HECTOR RUTHERFORD   Male   0.0 0.0
1st OnBoard Fun Fleet - Saturday 00 South Staffordshire Sailing Club Maia Belle Thomas   Female   0.0 0.0
1st OnBoard Fun Fleet - Saturday 0 South Staffordshire Sailing Club Jaden Thomas   Male   0.0 0.0
1st OnBoard Fun Fleet - Saturday 011 South Staffordshire Sailing Club Ollie Timmins   Male   0.0 0.0
1st OnBoard Fun Fleet - Saturday 010 South Staffordshire Sailing Club Joe Timmins   Male   0.0 0.0
1st OnBoard Fun Fleet - Saturday 000 South Staffordshire Sailing Club Pippa Timmins   Female   0.0 0.0

OnBoard Fun Fleet Weekend Class

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Club HelmName CrewName helm Gender crew Gender Total Nett
1st OnBoard Fun Fleet Weekend 666 South Staffordshire Sailing Club Hugo Brechtmann   Male   0.0 0.0
1st OnBoard Fun Fleet Weekend 0000 Rudyard Lake Sailing Club Grace Carter   Female   0.0 0.0
1st OnBoard Fun Fleet Weekend 39 South Staffordshire Sailing Club Archie Freeman   Male   0.0 0.0
1st OnBoard Fun Fleet Weekend 1 South Staffordshire Sailing Club Jack McCurdy   Male   0.0 0.0
1st OnBoard Fun Fleet Weekend 000 South Staffordshire Sailing Club Sophie Rogers   Female   0.0 0.0

Regatta Fleet Optimist Class

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Club HelmName CrewName helm Gender crew Gender Total Nett
1st Regatta Fleet Optimist 5917 Midland Sailing Club Tom cowley   Male   0.0 0.0
1st Regatta Fleet Optimist 5584 South Staffordshire Sailing Club Mia Hateley   Female   0.0 0.0
1st Regatta Fleet Optimist 4991 Midland Sailing Club Govind Mann   Male   0.0 0.0
1st Regatta Fleet Optimist 0000 South Staffordshire Sailing Club Oscar Timmins   Male   0.0 0.0

Regatta Fleet Topper Class

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Club HelmName CrewName helm Gender crew Gender Total Nett
1st Regatta Fleet Topper 40817 Nottinghamshire County Sailing Club Chloe Grayton   Female   0.0 0.0
1st Regatta Fleet Topper 0000 South Staffordshire Sailing Club Louis Bolister-Miller   Male   0.0 0.0
1st Regatta Fleet Topper 40647 Bartley Sailing Club Benjamin Hodgetts   Male   0.0 0.0
1st Regatta Fleet Topper 000 South Staffordshire Sailing Club Jack Lovegrove   Male   0.0 0.0
1st Regatta Fleet Topper 47385 Midland Sailing Club Christopher Maclean   Male   0.0 0.0
1st Regatta Fleet Topper 33848 Carsington Sailing Club Morris Mellor   Male   0.0 0.0
1st Regatta Fleet Topper 1111 Midland Sailing Club Timothy Siebert   Male   0.0 0.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
http://www.sailwave.com/