RYA Scotland Winters Series 2019

Largs SC

Results are final as of 15:30 on 7 Dec 19

Optimist Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number Club HelmName Rating R1 R2 R3 Total Nett
1st Optimist 6156 Royal Tay YC Rory Gifford   1 1 2 4 4
2nd Optimist 6220 LVSC Ruaraidh Docherty   3 2 4 9 9
3rd Optimist 6420 Loch Lomond SC William OKeefe   2 5 3 10 10
4th Optimist 6269 CCDS Alexander Cogan Sivarajan   11 UFD 3 1 15 15
5th Optimist 5708 Aberdeen & Stonehaven YC Sophie Kennedy   11 DNC 4 5 20 20
6th Optimist 5894 HSC/RNCYC Andrew Perratt   11 DNC 6 6 23 23
7th Optimist 205 Toward SC Macy Law   11 UFD 7 7 25 25
8th Optimist 5530 Largs SC Charlie McNicol   11 UFD 11 DNC 11 DNC 33 33
8th Optimist 5413 Largs SC Cara Russell   11 DNC 11 DNC 11 DNC 33 33
8th Optimist 6005 Dalgety Bay SC Finlay Davidson   11 UFD 11 DNC 11 DNC 33 33

Laser Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number Club HelmName Rating R1 R2 R3 Total Nett
1st Laser 213657 Loch Lomond SC Scott Forbes   1 1 2 4 4
2nd Laser 209119 Royal Tay YC Tom Mitchell   4 2 1 7 7
3rd Laser 195779 Dalgety Bay SC Finlay Tulett   2 3 3 8 8
4th Laser 207303 ASYC Matthew McLullich   6 4 5 15 15
5th Laser 213533 LVSC Catie Warburton   3 9 6 18 18
6th Laser 176705 Largs SC David Williams   8 7 4 19 19
7th Laser 198575 Dalgety Bay SC Molly Tulett   9 5 7 21 21
8th Laser 216404 LVSC Fergus Wilson   5 8 11 DNC 24 24
9th Laser 203290 LVSC Jennifer Wesley   7 6 11 DNC 24 24
10th Laser 40219 Largs SC Yuan Wong   11 DNC 11 DNC 11 DNC 33 33

Topper Class

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail Number Club HelmName Rating R1 R2 R3 Total Nett
1st Topper 48582 Largs SC Jamie Briggs   1 1 1 3 3
2nd Topper 48085 Largs SC Ellise Fitzgerald   3 2 3 8 8
3rd Topper 48451 Hollingworth Lake YC Daisy Fisher   7 4 2 13 13
4th Topper 48366 Largs SC Max vella   2 6 5 13 13
5th Topper 40212 Annandale SC Anna Miller   4 8 6 18 18
6th Topper 48660 CCCDS Morven Wood   13 5 4 22 22
7th Topper 47645 Dalgety Bay SC Jamie McKeating   12 3 10 25 25
8th Topper 4888 East Lothian YC Roo Purves   5 11 9 25 25
9th Topper 47503 LVSC Ben Hale   8 24 DNC 8 40 40
10th Topper 30658 Largs SC Emma Vella   10 24 DNC 7 41 41
11th Topper 48624 Dalgety Bay SC Ben Urquhart   6 12 24 DNC 42 42
12th Topper 48100 Channonry SC Oliver Bull   24 DNC 7 11 42 42
13th Topper 48665 CCCDS Fergus Munro   11 9 24 DNC 44 44
14th Topper 48590 Clyde Cruising SC Alex Sevic   9 24 DNC 24 DNC 57 57
15th Topper 32783 Largs SC Eve McPake   24 DNC 10 24 DNC 58 58
16th Topper 44782 Aberdeen & Stonehaven YC Finn Jennings   24 DNC 13 24 DNC 61 61
17th Topper 47013 Aberdeen & Stonehaven YC Alexander Jennings   24 DNC 24 DNC 24 DNC 72 72
17th Topper 47120 Largs SC Finley Briggs   24 UFD 24 DNC 24 DNC 72 72
17th Topper 48050 Largs SC Luca De jong   24 DNC 24 DNC 24 DNC 72 72
17th Topper 47491 Largs SC Sarah Bell   24 DNC 24 DNC 24 DNC 72 72
17th Topper 46272 Largs SC Callum Russell   24 DNC 24 DNC 24 DNC 72 72
17th Topper 46593 Clyde Cruising SC Emily Shearer   24 DNC 24 DNC 24 DNC 72 72
17th Topper 48264 Clyde Cruising SC Rebecca Shearer   24 DNC 24 DNC 24 DNC 72 72



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com