venue burgee

RYA Youth National Championships 2019

Weymouth and Portland National Sailing Academy

event burgee

Overall

Sailed: 10, Discards: 1, To count: 9, Entries: 61, Scoring system: Appendix A
Rank Nat SailNo HelmName CrewName Age Group Division Club Penalties Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10
1st
ENG
2811 Freya Black Millie Aldridge U19 Girls HISC / Parkstone YC   14.0 11.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 2.0 2.0 1.0
2nd
SCO
2900 Ewan Wilson Fin Armstrong U19 Boys Wormit Boating Club / Royal Torbay YC   24.0 15.0 1.0 (9.0) 3.0 1.0 3.0 2.0 1.0 1.0 2.0 1.0
3rd
IRL
2873 Rian McDonnell Geraghty Nathan Van Steenberge U17 Boys NYC   47.0 37.0 (10.0) 3.0 6.0 2.0 5.0 9.0 4.0 1.0 1.0 6.0
4th
IRL
2399 Harry Twomey Harry Durcan   Boys Royal Cork YC   75.0 43.0 2.0 5.0 3.0 14.0 5.0 6.0 2.0 (UFD [32.0]) 1.0 5.0
5th
ENG
2816 Henry Jameson Louis Johnson U19 Boys HISC   80.0 48.0 4.0 15.0 9.0 4.0 1.0 3.0 5.0 (UFD [32.0]) 3.0 4.0
6th
ENG
2788 Freddie Peters Toby Atherton U19 Boys Hayling Island SC / Gurnard SC   58.0 48.0 5.0 2.0 5.0 (10.0) 7.0 9.0 6.0 2.0 9.0 3.0
7th
WAL
2905 Elodie Edwards Hannah Morris U19 Girls Pwllheli SC / Warsash SC   82.0 60.0 3.0 1.0 8.0 5.0 2.0 13.0 13.0 (22.0) 5.0 10.0
8th
IRL
2822 Leah Rickard Eimer McMorrow Moriarty U17 Girls NYC / TBSC   78.0 62.0 7.0 2.0 2.0 2.0 11.0 (16.0) 8.0 11.0 13.0 6.0
9th
SCO
2848 Archie Leckie Ben Ibbotson U19 Boys Solway YC   77.0 62.0 13.0 8.0 2.0 8.0 2.0 8.0 (15.0) 4.0 6.0 11.0
10th
ENG
2433 Oliver Evans Will Jarman U19 Boys Warsash SC / Gurnard SC   79.0 63.0 13.0 (16.0) 1.0 9.0 7.0 1.0 10.0 8.0 11.0 3.0
11th
ENG
2828 Tom Storey Pierce Harris U19 Boys Windermere School   101.0 69.0 2.0 8.0 12.0 (UFD [32.0]) 18.0 7.0 4.0 9.0 7.0 2.0
12th
ENG
2332 Toby Cope Rob Richardson   Boys Carsington SC   93.0 76.0 11.0 11.0 (17.0) 6.0 9.0 2.0 5.0 7.0 13.0 12.0
13th
WAL
2898 Aled Llewellyn-Jones Ben Willett U19 Boys Saundersfoot SC / Llangorse SC   93.0 76.0 11.0 13.0 7.0 (17.0) 8.0 4.0 14.0 3.0 8.0 8.0
14th
ENG
2661 Monique Vennis-Ozanne Billy Vennis-Ozanne   Mixed HHSC / HISC   110.0 78.0 16.0 7.0 17.0 13.0 6.0 5.0 3.0 (UFD [32.0]) 4.0 7.0
15th
ENG
2241 Ben Hutton-Penman Nathan Clark U19 Boys Corinthian Otters / Burnham SC   104.0 81.0 3.0 11.0 (23.0) 7.0 12.0 12.0 7.0 4.0 6.0 19.0
16th
WAL
2478 Fergus Fox Sam Kneale U19 Boys HISC / CBYC   100.0 82.0 8.0 13.0 4.0 7.0 13.0 6.0 (18.0) 11.0 7.0 13.0
17th
ENG
2507 Athena Vogiatzi Maddie Wylie U19 Girls Yorkshire Dales SC   100.0 82.0 7.0 6.0 (18.0) 5.0 15.0 5.0 6.0 5.0 17.0 16.0
18th
ENG
834 Ethan Gerrell Ben Bradley U17 Boys HISC / Hill Head   102.0 83.0 9.0 5.0 14.0 4.0 14.0 (19.0) 14.0 13.0 8.0 2.0
19th
ENG
2695 Flo Peters Freddy Wood U19 Mixed HISC   107.0 84.0 5.0 3.0 (23.0) 21.0 10.0 11.0 3.0 17.0 9.0 5.0
20th
WAL
2826 Ewan Luke Zachary Blomeley U19 Boys Llandudno SC   112.0 89.0 16.0 4.0 10.0 10.0 4.0 14.0 13.0 6.0 12.0 (23.0)
21st
ENG
2545 Rupert Jameson James Hall U19 Boys HISC / Papercourt SC   122.0 90.0 14.0 12.0 6.0 18.0 3.0 (BFD [32.0]) 2.0 10.0 14.0 11.0
22nd
WAL
2882 Hannah Roberts-Straw Jess Nelson U19 Girls Cardiff Bay YC   128.0 100.0 (28.0) 16.0 21.0 6.0 8.0 14.0 12.0 9.0 10.0 4.0
23rd
ENG
2235 William Pank Seb Gotto U17 Boys Norfolk Broads YC   122.0 102.0 (20.0) 7.0 7.0 12.0 17.0 10.0 10.0 20.0 5.0 14.0
24th
ENG
2234 Emily Mueller Florence Brellisford U17 Girls RLymington YC / Royal Corinthian YC   128.0 105.0 8.0 10.0 8.0 9.0 14.0 (23.0) 12.0 14.0 18.0 12.0
25th
ENG
2432 Caitlin Webster Dani Middleton U19 Girls Kings College Taunton   125.0 108.0 6.0 15.0 11.0 3.0 13.0 15.0 11.0 (17.0) 17.0 17.0
26th
ENG
2344 Annie Hammett Jess Jobson U19 Girls HISC   134.0 110.0 12.0 12.0 19.0 16.0 (24.0) 21.0 9.0 3.0 3.0 15.0
27th
ENG
2700 Leo Wilkinson Sam Jones U17 Boys Hill Head SC   142.0 110.0 9.0 4.0 4.0 12.0 20.0 23.0 8.0 14.0 16.0 (DNS [32.0])
28th
ENG
2292 Sian Talbot Madeleine Bristow U17 Girls Leigh and Lowton   133.0 113.0 4.0 6.0 5.0 11.0 19.0 (20.0) 17.0 16.0 18.0 17.0
29th
IOM
2514 Ben Batchelor Lucy Hewitson U19 Mixed IOMYC   132.0 114.0 (18.0) 14.0 13.0 15.0 18.0 16.0 11.0 6.0 12.0 9.0
30th
ENG
2362 Alexander Ratsey Ollie Hawkins U19 Boys RWYC & Looe SC   138.0 116.0 10.0 14.0 20.0 16.0 9.0 12.0 17.0 7.0 11.0 (22.0)
31st
ENG
2340 Sophie Dennis Emma Wells U17 Girls HISC   146.0 119.0 6.0 9.0 22.0 3.0 16.0 18.0 18.0 13.0 14.0 (27.0)
32nd
IRL
2632 Emily Riordan Max Goodbody U17 Mixed RSTGYC & RIYC   144.0 124.0 14.0 18.0 11.0 11.0 10.0 (20.0) 19.0 15.0 10.0 16.0
33rd
ENG
2880 Sam Cooper Simon Hall   Boys West Lancashire YC   146.0 126.0 19.0 (20.0) 15.0 19.0 12.0 11.0 16.0 8.0 16.0 10.0
34th
ENG
2879 Ishbel Zuurmond Archie Stokes U19 Mixed HISC   161.0 129.0 17.0 19.0 9.0 15.0 11.0 8.0 (UFD [32.0]) 15.0 15.0 20.0
35th
ENG
2915 Oliver Fellows Will Adler U19 Boys CCSC   157.0 130.0 18.0 10.0 (27.0) 23.0 6.0 4.0 19.0 12.0 24.0 14.0
36th
ENG
2694 Charlotte Gordon Anna Rowe U19 Girls Parkstone YC   164.0 132.0 12.0 18.0 13.0 17.0 (UFD [32.0]) 13.0 21.0 10.0 19.0 9.0
37th
WAL
2305 Eddie Farrell Kevin Farrell U19 Boys Llandudno SC   155.0 134.0 15.0 17.0 10.0 (21.0) 16.0 15.0 16.0 18.0 19.0 8.0
38th
IRL
2872 Charlie Cullen Ben Hogan U19 Boys Royak St George YC & NYC   166.0 140.0 (26.0) 21.0 15.0 19.0 17.0 18.0 20.0 19.0 4.0 7.0
39th
ENG
2329 Maxi Tustain Harry Fox   Boys HISC   165.0 142.0 22.0 (23.0) 16.0 22.0 19.0 1.0 7.0 18.0 22.0 15.0
40th
ENG
2477 Delfina Sesto Cosby Blythe Berry U19 Girls HISC / RLymYC   165.0 142.0 (23.0) 17.0 21.0 8.0 15.0 22.0 9.0 16.0 15.0 19.0
41st
ENG
2175 Sonia Evans Lizzie Cattermole U19 Girls Grafham Water SC   172.0 151.0 15.0 20.0 18.0 14.0 20.0 19.0 20.0 12.0 (21.0) 13.0
42nd
WAL
2223 Tyler Green Ollie Gibson U19 Boys Llandudno SC   187.0 161.0 17.0 25.0 12.0 20.0 (26.0) 17.0 24.0 5.0 23.0 18.0
43rd
ENG
2304 Emma James Tamsyn Hills U19 Girls Parkstone YC / Saltash SC   188.0 162.0 21.0 22.0 25.0 20.0 4.0 7.0 15.0 23.0 25.0 (26.0)
44th
WAL
2345 Oliver Smoult Tiegan Pearce U19 Mixed Llandegfedd SC / Tresaith   220.0 193.0 22.0 21.0 25.0 23.0 (27.0) 21.0 22.0 19.0 20.0 20.0
45th
ENG
2721 Delphine Ala Issy Spurway U19 Girls HISC / MRSC / Bowmoor   223.0 195.0 20.0 19.0 14.0 18.0 (28.0) 26.0 22.0 26.0 22.0 28.0
46th
IRL
2891 Alana Coakley Marcus O Leary U17 Mixed Royal St George YC   231.0 201.0 25.0 (30.0) 28.0 25.0 21.0 10.0 26.0 20.0 23.0 23.0
47th
IRL
2890 Elysia O Leary Henry Start   Mixed Royal St George YC   234.0 202.0 27.0 24.0 30.0 13.0 (DNC [32.0]) 22.0 21.0 21.0 20.0 24.0
48th
ENG
1113 Patrick Whelan Harley Stone U19 Boys HISC   234.0 208.0 19.0 25.0 19.0 (26.0) 25.0 25.0 23.0 22.0 26.0 24.0
49th
ENG
2664 Eleanor Poole Freya Cumpsty U19 Girls WPNSA   240.0 212.0 27.0 (28.0) 26.0 22.0 23.0 17.0 24.0 25.0 21.0 27.0
50th
ENG
2216 Jakson Leach Sandy Bailey U17 Boys Exe SC   241.0 212.0 (29.0) 26.0 20.0 24.0 22.0 25.0 27.0 24.0 26.0 18.0
51st
ENG
373 Lia Fletcher Daisy Weston U17 Girls Royal Hospital School   247.0 219.0 21.0 24.0 16.0 (28.0) 27.0 27.0 23.0 28.0 28.0 25.0
52nd
ENG
1114 George Vincent Toby Pearce U17 Boys Parkstone YC   256.0 226.0 24.0 (30.0) 29.0 30.0 23.0 24.0 26.0 21.0 24.0 25.0
53rd
NIR
1619 Erin McIlwaine Luke McIlwaine   Mixed Newcastle YC   253.0 226.0 26.0 (27.0) 24.0 27.0 25.0 24.0 25.0 27.0 27.0 21.0
54th
SCO
2018 Ben Leffek Eoghan Oosterhoorn U19 Boys Dalgety Bay / Royal Tay   269.0 237.0 28.0 26.0 22.0 24.0 21.0 27.0 25.0 (RET [32.0]) DNC [32.0] DNC [32.0]
55th
SCO
2219 Daniel Scott Tom Irving U17 Boys Royal Tay / Loch Tummel   271.0 239.0 25.0 22.0 27.0 26.0 22.0 (DNF [32.0]) DNC [32.0] DNC [32.0] DNC [32.0] 21.0
56th
WAL
2046 Gruffydd Green George Sellwood U17 Boys Teifi Boating Club   269.0 240.0 24.0 (29.0) 26.0 29.0 24.0 29.0 27.0 24.0 28.0 29.0
57th
ENG
2224 Finbarr Wormwell Imogen Asquith U17 Mixed HISC   275.0 243.0 23.0 29.0 30.0 25.0 29.0 28.0 28.0 (UFD [32.0]) 25.0 26.0
58th
ENG
1765 Alissa Marshall Jorja Marshall U17 Girls Royal Hospital School   275.0 246.0 (29.0) 28.0 29.0 28.0 28.0 26.0 29.0 23.0 27.0 28.0
59th
ENG
1782 Josie Meredith George Sherwood U19 Mixed Papercourt SC / HISC   284.0 252.0 30.0 27.0 24.0 27.0 26.0 (DNS [32.0]) DNC [32.0] DNC [32.0] DNC [32.0] 22.0
60th
ENG
2479 Liam Schiess Niall Schiess U19 Boys HISC   304.0 272.0 (RET [32.0]) 23.0 28.0 29.0 DNC [32.0] DNC [32.0] DNC [32.0] DNC [32.0] DNC [32.0] DNC [32.0]
61st
WAL
2045 James Anthony Laurie-Chiswell Owen Matthew Purchase U17 Boys Llangorse SC   318.0 286.0 (DNS [32.0]) 31.0 31.0 DNF [32.0] DNC [32.0] DNC [32.0] DNC [32.0] DNC [32.0] DNC [32.0] DNC [32.0]

R1-8 were sailed on Bay course area F

R9 was sailed on Harbour course area B

Scoring codes used

Code Description Points
BFD Black flag disqualification under rule 30.4 32
DNC Did not come to the starting area 32
DNF Started but did not finish 32
DNS Came to the start area but did not start 32
RET Retired 32
UFD U flag disqualification under rule 30.3 32



Sailwave Scoring Software 2.28.1
http://www.sailwave.com/