venue burgee

RYA Youth National Championships 2019

Weymouth and Portland National Sailing Academy

event burgee
Contents

Radial Boys Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 50, Scoring system: Appendix A
Rank Nat SailNo HelmName Age Group Club Penalties Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9
1st
ENG
212907 James Foster U19 Poole Yacht Club   57.0 26.0 (20.0) 4.0 (11.0) 5.0 1.0 7.0 3.0 1.0 5.0
2nd
ENG
213519 Finley Dickinson U17 HISC   58.0 28.0 1.0 (7.0) (23.0) 6.0 6.0 1.0 1.0 6.0 7.0
3rd
ENG
214566 Matt Beck U19 ASWC Portland   93.0 28.0 4.0 (14.0) 1.0 1.0 7.0 3.0 2.0 10.0 (RET [51.0])
4th
ENG
213956 Arthur Fry U19 ASWC Portland/ RORC   59.0 36.0 (11.0) 5.0 (12.0) 3.0 4.0 9.0 11.0 3.0 1.0
5th
SIN
213187 Wonn Kye Lee U19 SSF   73.0 40.0 2.0 6.0 (19.0) (14.0) 2.0 2.0 13.0 2.0 13.0
6th
AUS
215600 Otto Henry U19 Royal Sydney Yacht Squadron   126.0 52.0 10.0 8.0 2.0 (RET [51.0]) 19.0 4.0 4.0 5.0 (23.0)
7th
WAL
214081 Kai Wolgram U17 Llyn Brenig Sailing Club   91.0 54.0 (22.0) 13.0 13.0 (15.0) 5.0 6.0 10.0 4.0 3.0
8th
ENG
213658 Drew Barnes U19 Christchurch Sailing Club/RLYC   85.0 58.0 (12.0) (15.0) 5.0 10.0 12.0 12.0 8.0 9.0 2.0
9th
ENG
212534 Tom Pollard U19 SCSC   135.0 59.0 9.0 10.0 (UFD [51.0]) (25.0) 3.0 5.0 5.0 12.0 15.0
10th
ENG
215303 Nick Welbourn U19 Hykeham Sailing Club & ASWC   113.0 60.0 6.0 1.0 4.0 8.0 21.0 8.0 12.0 (24.0) (29.0)
11th
ENG
213554 Henry Beardsall U19 Warsash Sailing Club   93.0 62.0 8.0 9.0 10.0 7.0 11.0 10.0 7.0 (14.0) (17.0)
12th
ENG
216000 Arthur Farley U17 RVYC   128.0 72.0 7.0 2.0 8.0 16.0 15.0 11.0 (18.0) 13.0 (38.0)
13th
NIR
213081 Dan Mcgaughey U19 Ballyholme Yacht Club   138.0 73.0 5.0 17.0 14.0 11.0 13.0 (28.0) 6.0 7.0 (37.0)
14th
ENG
213947 Lorcan Knowles U19 Leigh & Lowton Sailing Club   136.0 79.0 15.0 16.0 3.0 2.0 14.0 (24.0) 21.0 8.0 (33.0)
15th
ENG
212906 Barty Gray U17 Trearddur Bay Sailing Club   147.0 96.0 (27.0) 12.0 7.0 17.0 (24.0) 19.0 14.0 17.0 10.0
16th
ENG
213520 Angus Kemp U19 The Poole Yacht Club   152.0 98.0 17.0 (22.0) 18.0 18.0 10.0 (32.0) 20.0 11.0 4.0
17th
ENG
206876 Oliver Blackburn   Leigh and Lowton SC   157.0 106.0 19.0 19.0 6.0 12.0 23.0 (25.0) 19.0 (26.0) 8.0
18th
ENG
215244 Thomas Parkhurst U19 Beaver Sailing Club/ASWC-Portland/RLMYC   162.0 107.0 25.0 20.0 (26.0) 4.0 8.0 14.0 (29.0) 22.0 14.0
19th
ENG
213590 George Graham U19 Burwain Sailing Club   169.0 111.0 18.0 (31.0) (27.0) 13.0 17.0 21.0 9.0 21.0 12.0
20th
ENG
210976 Scott Wilkinson U19 Rye Harbour Sailing Club   192.0 121.0 14.0 23.0 9.0 19.0 (27.0) 16.0 25.0 15.0 (44.0)
21st
SIN
212221 Finian Lee U17 Singapore Sailing Federation   210.0 128.0 (RET [51.0]) 3.0 15.0 9.0 29.0 29.0 22.0 (31.0) 21.0
22nd
SIN
197834 Jacob Sze U19 MOESSC   188.0 131.0 (31.0) 18.0 20.0 21.0 (26.0) 15.0 16.0 23.0 18.0
23rd
IRL
210311 Moss Simington U17 RSGYC   233.0 148.0 (RET [51.0]) 21.0 24.0 (34.0) 16.0 18.0 23.0 20.0 26.0
24th
ENG
207703 Tom Brindley U19 Redesmere Sailing Club   237.0 155.0 26.0 11.0 32.0 (41.0) 9.0 35.0 26.0 16.0 (41.0)
25th
WAL
172690 Finn Robarts U19 Fishguard Bay Yacht Club   230.0 159.0 13.0 27.0 28.0 31.0 (35.0) 27.0 15.0 18.0 (36.0)
26th
ENG
208659 Alastair Brown U19 Great Moor Sailing Club   217.0 163.0 (24.0) 24.0 17.0 (30.0) 18.0 17.0 17.0 19.0 DNE [51.0]
27th
ENG
210233 Theo Gumbley U17 WWSC   249.0 164.0 (DNC [51.0]) 30.0 21.0 23.0 28.0 23.0 30.0 (34.0) 9.0
28th
ENG
213477 Scott Parker U19 Parkstone Yacht Club   244.0 165.0 21.0 (41.0) (38.0) 28.0 25.0 13.0 28.0 25.0 25.0
29th
ENG
213545 George Sunderland U19 Olton Mere Sailing Club   251.0 179.0 28.0 33.0 (37.0) 29.0 22.0 20.0 (35.0) 27.0 20.0
30th
WAL
209189 Oliver Vowles U19 Llandegfedd Sailing Club   287.0 204.0 16.0 37.0 (40.0) (43.0) 37.0 30.0 33.0 32.0 19.0
31st
WAL
119856 Jake Scott U19 Dale YC   283.0 205.0 23.0 (38.0) 22.0 (40.0) 31.0 31.0 34.0 29.0 35.0
32nd
NIR
213041 Joseph Karauzum U19 CAYC   302.0 211.0 (RET [51.0]) 36.0 35.0 24.0 39.0 (40.0) 36.0 35.0 6.0
33rd
ENG
201084 Ossian Bracegirdle U19 HISC   304.0 212.0 (RET [51.0]) 35.0 16.0 20.0 40.0 39.0 38.0 (41.0) 24.0
34th
ENG
208715 Sam Davis U19 Poole Yacht Club   320.0 218.0 (DNC [51.0]) (DNC [51.0]) DNC [51.0] DNC [51.0] 20.0 26.0 24.0 30.0 16.0
35th
ENG
197694 Gregory Cornes U17 Chase Sailing Club   308.0 218.0 (DNC [51.0]) 34.0 29.0 27.0 33.0 33.0 32.0 (39.0) 30.0
36th
WAL
209984 Duncan Lloyd Evans U19 NQYC   314.0 219.0 (RET [51.0]) (44.0) 34.0 39.0 30.0 22.0 27.0 28.0 39.0
37th
ENG
204178 Dan Keenan U17 Tamworth Sailing Club   316.0 226.0 (RET [51.0]) (39.0) 30.0 26.0 36.0 36.0 37.0 33.0 28.0
38th
ENG
212037 Marcus Howard U19 Redesmere Sailing Club   332.0 239.0 (RET [51.0]) 29.0 36.0 37.0 32.0 37.0 41.0 (42.0) 27.0
39th
ENG
214935 Magnus Handley   Queen Mary Sailing Club   324.0 242.0 32.0 40.0 (41.0) 35.0 (41.0) 38.0 39.0 36.0 22.0
40th
ENG
197924 Jamie Mason U19 Blithfield Sailing Club   343.0 247.0 (DNC [51.0]) 26.0 25.0 38.0 43.0 43.0 (45.0) 38.0 34.0
41st
ENG
201405 Franklin Wright   Pennine Sailing Club   355.0 253.0 (DNC [51.0]) 32.0 31.0 22.0 34.0 (DNC [51.0]) DNC [51.0] DNC [51.0] 32.0
42nd
WAL
211324 Rhys Jones U19 Cardiff Bay Yacht Club   341.0 254.0 29.0 42.0 (43.0) (44.0) 38.0 34.0 31.0 37.0 43.0
43rd
ENG
198838 Curtis McKay U19 Queensmead/HOAC   353.0 258.0 (DNC [51.0]) 28.0 33.0 42.0 (44.0) 41.0 40.0 43.0 31.0
44th
ENG
213678 Thomas Mitchell U19 Royal Lymington Yacht Club   366.0 264.0 3.0 25.0 (DNC [51.0]) 32.0 (DNC [51.0]) DNC [51.0] DNC [51.0] DNC [51.0] DNC [51.0]
45th
WAL
207647 Thomas Dawson U19 Clwb Hwylio Pwllheli Sailing Club   365.0 275.0 30.0 (45.0) 39.0 36.0 (45.0) 45.0 43.0 40.0 42.0
46th
ENG
214006 Finlay Scull U17 Hollowell Sailing Club   385.0 288.0 (RET [51.0]) 43.0 42.0 33.0 (46.0) 44.0 42.0 44.0 40.0
47th
ENG
166498 Joe Parrett U19 Hill Head Sailing Club   410.0 308.0 (RET [51.0]) 46.0 44.0 45.0 42.0 42.0 44.0 45.0 (DNC [51.0])
48th
SCO
213657 Scott Forbes U17 Loch Lomond SC   419.0 317.0 (DNC [51.0]) (DNC [51.0]) DNC [51.0] DNC [51.0] DNC [51.0] DNC [51.0] DNC [51.0] DNC [51.0] 11.0
49th
ENG
102509 Harrison Wright U19 Pennine Sailing Club   428.0 326.0 (DNC [51.0]) 47.0 45.0 46.0 (DNC [51.0]) 46.0 DNC [51.0] 46.0 45.0
50th
ENG
213080 Max Bradley U19 WWSC/YSC   459.0 357.0 (DNC [51.0]) (DNC [51.0]) DNC [51.0] DNC [51.0] DNC [51.0] DNC [51.0] DNC [51.0] DNC [51.0] DNC [51.0]

Radial Girls Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Nat SailNo HelmName Age Group Club Penalties Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9
1st
ENG
214906 Matilda Nicholls U19 ASWC Portland / Aldeburgh YC   18.0 11.0 1.0 1.0 2.0 2.0 1.0 2.0 (3.0) 2.0 (4.0)
2nd
ENG
212946 Molly Sacker   ASWC   39.0 18.0 3.0 2.0 1.0 1.0 2.0 3.0 6.0 (8.0) (13.0)
3rd
ENG
215217 Stephanie Wingeatt   Leigh and Lowton SC   37.0 24.0 2.0 4.0 (6.0) (7.0) 6.0 1.0 1.0 4.0 6.0
4th
ENG
214005 Abby Childerley U17 RSrmYC   53.0 34.0 (10.0) 5.0 3.0 5.0 4.0 (9.0) 5.0 9.0 3.0
5th
ENG
210236 Anya Haji-Michael   Redesmere Sailing Club   53.0 35.0 (8.0) 3.0 7.0 4.0 7.0 6.0 7.0 1.0 (10.0)
6th
ENG
208995 Alex Schonrock U19 Parkstone Yacht Club   62.0 41.0 5.0 (11.0) 9.0 (10.0) 3.0 8.0 2.0 5.0 9.0
7th
SIN
209145 Simone Chen U17 Singapore Sailing Federation   68.0 44.0 (11.0) 6.0 5.0 3.0 (13.0) 11.0 8.0 10.0 1.0
8th
WAL
211875 Mila Monaghan   Cardiff Bay Yacht Club   73.0 45.0 6.0 13.0 4.0 (14.0) 8.0 4.0 4.0 6.0 (14.0)
9th
SCO
211256 Christine Wood U19 Clyde Cruising Club   95.0 55.0 (RET [23.0]) 7.0 8.0 (17.0) 5.0 7.0 9.0 3.0 16.0
10th
ENG
207299 Flo Nicholls U17 ASWC Portland / Aldeburgh YC   82.0 58.0 7.0 9.0 (12.0) 8.0 9.0 (12.0) 11.0 7.0 7.0
11th
ENG
212512 Issy Wallwork U19 Redesmere Sailing Club   100.0 63.0 (RET [23.0]) 10.0 (14.0) 6.0 10.0 5.0 14.0 13.0 5.0
12th
ENG
214134 Ellie Hutchings   Roadford Lake   104.0 73.0 4.0 (16.0) 13.0 (15.0) 11.0 15.0 10.0 12.0 8.0
13th
ENG
200646 Eve Kennedy U17 Parkstone Yacht Club   113.0 76.0 9.0 8.0 11.0 11.0 12.0 10.0 15.0 (16.0) (21.0)
14th
ENG
213720 Isabella Drewitt U19 Royal Lymington Yacht Club   137.0 96.0 (RET [23.0]) 17.0 10.0 (18.0) 17.0 13.0 13.0 15.0 11.0
15th
ENG
195242 Imogen Kemp   Poole Yacht Club   137.0 97.0 (RET [23.0]) 15.0 (17.0) 16.0 14.0 14.0 12.0 11.0 15.0
16th
ENG
202320 Gemma McDonnell U19 Hollowell Sailing Club   146.0 103.0 (DNC [23.0]) 18.0 15.0 9.0 15.0 16.0 16.0 14.0 (20.0)
17th
ENG
189467 Emma Robertson U19 Swarkestone Sailing Club   152.0 109.0 (DNC [23.0]) 12.0 16.0 12.0 (20.0) 19.0 19.0 19.0 12.0
18th
ENG
211322 Natalya Williams   Datchet Water Sailing Club   160.0 118.0 (RET [23.0]) (19.0) 18.0 13.0 16.0 17.0 18.0 18.0 18.0
19th
ENG
171861 Lydia Barber U19 Blithfield Sailing Club   162.0 120.0 (DNC [23.0]) 14.0 (19.0) 19.0 18.0 18.0 17.0 17.0 17.0
20th
ENG
213150 Elizabeth Beardsall U17 Warsah SC   186.0 140.0 (DNC [23.0]) (DNC [23.0]) DNC [23.0] DNC [23.0] DNC [23.0] DNC [23.0] DNC [23.0] DNC [23.0] 2.0
21st
ENG
208120 Ellie Maynard U19 WPNSA   184.0 140.0 (DNC [23.0]) 20.0 20.0 20.0 (21.0) 21.0 20.0 20.0 19.0
22nd
WAL
204539 Suria Morris U19 MYC   189.0 144.0 (DNC [23.0]) 21.0 21.0 21.0 19.0 20.0 21.0 21.0 (22.0)

Standard Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Nat SailNo HelmName Age Group Club Penalties Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9
1st
ENG
215413 Joseph Drake   RNSYC and WOBYC   21.0 10.0 1.0 (4.0) 1.0 4.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (7.0)
2nd
ENG
210560 Jordan Giles   RLYC   36.0 20.0 2.0 (8.0) 5.0 2.0 5.0 2.0 2.0 2.0 (8.0)
3rd
ENG
214004 Ben Childerley   RSrnYC   32.0 21.0 3.0 3.0 2.0 3.0 2.0 (5.0) 3.0 5.0 (6.0)
4th
ENG
216065 Krishan Bhogal U19 Manor Park Sailing Club   40.0 25.0 4.0 2.0 (6.0) 5.0 4.0 3.0 4.0 (9.0) 3.0
5th
WAL
212109 Tom Renny   Fishguard Bay Yacht Club   51.0 29.0 (10.0) 6.0 3.0 (DSQ [12.0]) 3.0 4.0 5.0 3.0 5.0
6th
ENG
214125 Jake Bowhay   Stokes Bay Sailing Club   47.0 34.0 5.0 5.0 4.0 (7.0) (6.0) 6.0 6.0 4.0 4.0
7th
WAL
215272 Christopher Jones   Clwb Hwylio Pwllheli Sailing Club   61.0 40.0 (9.0) (DSQ [12.0]) 8.0 1.0 8.0 8.0 7.0 6.0 2.0
8th
ENG
215401 Charlie South U17 Stokes Bay Sailing Club   62.0 44.0 6.0 7.0 (9.0) (9.0) 7.0 7.0 9.0 7.0 1.0
9th
ENG
214074 James Percival-Cooke U19 RNSYC   69.0 47.0 7.0 1.0 7.0 6.0 (10.0) 9.0 8.0 (RET [12.0]) 9.0
10th
ENG
208853 Jack Acton U19 Christhchurch SC   86.0 62.0 8.0 9.0 10.0 8.0 9.0 10.0 (UFD [12.0]) 8.0 (RET [12.0])
11th
ENG
207113 George Pulman   Dovestone Sailing Club   102.0 78.0 (RET [12.0]) 10.0 (RET [12.0]) 10.0 DNC [12.0] DNC [12.0] DNC [12.0] DNC [12.0] 10.0

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area Varies
DNE Disqualification (other then DGM) not excludable under rule 90.3(b) 51
DSQ Disqualification 12
RET Retired Varies
UFD U flag disqualification under rule 30.3 Varies



Sailwave Scoring Software 2.28.1
http://www.sailwave.com/